петак, 13. септембар 2013.

UNIVERZALNI MELEM/ KREMA

  Veoma zastupljena biljka u gotovo svim kozmetičkim preparatima je neven. Ukoliko na vašoj omiljenoj kremi piše Calendula officinalis, to je upravo ovaj divni cvet. Danas smo odlučili da podelimo sa vama recept za univerzalni melem čiji je glavni sastojak neven. Potrebna vam je samo šaka cvetova, malo svinjske masti i voska. Cvetovi se iseckaju i proprže na masti taman toliko da otpuste sok i da smesa dobije narandžastu boju. Dovoljno je nekih desetak minuta pržiti. U tu masu zatim dodati vosak da se istopi, a onda skloniti sa vatre. Ulijte odmah u neku kutijicu ili teglu. Sačekajte da se malo ohladi i stavite u frižider da se stegne. Čuvajte na hladnom mestu. Ukoliko vam se možda ne dopada miris kreme, jer je neven specifičan, možete dodati neki mirišljavi biljni ekstrakt. Ova krema se može koristiti za bilo kakve ranice ili uboje. Njom možete mazati ispucalu kožu, žuljeve, ekceme, proširene kapilare. Leči i opekotine. Odlična je čak i za sunčanje jer utiče na ten zbog pigmenta karotenoida  (daje biljci narandžastu boju) koji se nalazi u biljci. Dobićete savršenu boju. Neven deluje i antiseptično i antibakterijski, što znači da je efikasan protiv svih zapaljenja i gljivičnih infekcija.


  Osim u obliku melema, neven možemo koristiti i kao čaj. On se priprema od cvetnih latica, a odličan je lek protiv opšte slabosti i anemije, bolesti bubrega i čireva. Zbog blagog estrogenskog (estrogen je ženski polni hormon) dejstva koristi se i za uspostavljanje redovnog menstrualnog ciklusa i umanjenja menstrualnih bolova. Čaj od nevena je odličan za ispiranje očiju kod konjuktivitisa i usne duplje kod zapaljenja desni. U poslednje vreme neven se dosta pominje kao koristan u borbi protiv HIV-a. U obliku čaja se ne sme piti često. Šolja jednom dnevno je dovolnja, osim kada se koristi za uspostavljanje redovnog menstrualnog ciklusa. Tada se pije tri puda dnevno po kafena šoljica.


Calendula officinalis - neven se u narodu još zove prstenčac, zimorod, ognjac. To je biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Stablo mu je uspravno i granato, obraslo sitnim dlačicama. Listovi su duguljasti, a cvetovi su sakupljeni u narandžaste cvasti. Cela biljka je lepljiva i ima prepoznatljiv otužan miris, naročito cvetovi. Sadrži kalendulin, etarska ulja, minerale, tanine. Cveta od juna do oktobra.

среда, 11. септембар 2013.

ŽENSKE BOLESTI

   Danas započinjemo temu o ženskim bolestima, kao što smo obećali u jednom od prethodnih postova. Ove bolesti mogu predstavljati ozbiljnu opasnost po zdravlje. Ukoliko se ne leče blagovremeno i adekvatno, mogu biti uzrok nemogućnosti začeća, a mogu dovesti i do mnogo težih oboljenja. Mnogi od ovih zdravstvenih problema mogu biti bezazleni i trenutni ukoliko se na vreme tretiraju. Ovde ćemo priložiti nekoliko recepata za neke od uobičajenih ženskih problema, a i za one malo ozbiljnije.

Upala jajnika

1. U jednu posudu ili tiganj staviti dve šake soli i to staviti na vatru. Mešati dok so ne počne da prska, a zatim dodati sirćeta  da so postane mokra. Skloniti sa vatre i takvu so staviti na lanenu krpu i priviti na bolno mesto. Ove obloge je potrebno stavljati svako veče pre spavanja.

2. Napraviti mešavinu cveta različka i lista medveđeg grožđa (uva) po 4 supene kašike, cveta od zove 2 supene kašike, kore od zove 3. Sve dobro promešati i od ove mešavine uzeti 4 supene kašike i kuvati desetak minuta u pola litra vode. Ostaviti poklopljeno 15 minuta. Nakon toga se ocedi i doda se malo soka od limuna. Piti više puta dnevno po jednu šoljicu od kafe.

3. Cveta od zove i kamilice po 4 supene kašike i različka 8 supenih kašika pomešati i od te mešavine uzeti 3 supene kašike i kuvati 15 minuta u pola litra vode. Ostaviti da stoji dvadesetak minuta. Piti pre jela po šoljicu tri puta dnevno.
Majčina dušica- Thymus serpyllum

4. Ovo je veoma dobar stari recept i proveren! Šaku majčine dušice preliti litrom ključale vode. Vruće uliti u jednu manju posudu i tu posudu staviti u jednu veću, prikladnu posudu. Sesti i pokriti se oko tela da para ne izlazi. Sedeti sve dok ima pare. Potrebno je biti uporan i ponavljati svaki dan. Razultat će biti vidljiv.

Obilne i produžene menstruacije

1.  Rusomače tri supene kašike, brezovog lista i kantariona  po jednu kašiku pomešati i od te mešavine jednu supenu kašiku preliti sa 2dl ključale vode. Ostaviti da stoji poklopljeno 10 minuta. Procediti, zasladiti medom i piti toplo pre jela po šoljicu tri puta dnevno.

2. Napraviti mešavinu od rusomače i nane po 35g, kamilice i cveta nevena po 15g. Dobro promešati i od te mešavine 3 supene kašike preliti sa 4dl vrele vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 2 sata. Procediti i piti po jednu šoljicu ujutru i uveče.

Grčevita i bolna menstruacija

1. Ruzmarin i nanu, cvet nevena i list bagrema pomešati u jednakim količinama i od te mešavine jednu supenu kašiku kuvati 3 minuta u 3 dl vode. Ostaviti poklopljeno 10 minuta. Piti više puta dnevno po kafenu šoljicu.

Neuredna menstruacija

1. Jednu supenu kašiku hajdučke trave preliti sa 3dl ključale vode. Ostaviti da stoji 10 minuta. Piti pre jela po šoljicu tri puta dnevno.

2. 50g žalfije kuvati u 1l vode 15 minuta. Piti 3 šoljice dnevno između dve menstruacije.


Ranica na materici

Dve supene kašike usitnjenog korena od zečje stope kuvati u pola litra vode 2,3 minuta. Piti više puta dnevno.
Zečja stopa -Geum urbanum
Upala materice

Šaku majčine dušice preliti litrom ključale vode. Vruće uliti u jednu manju posudu i tu posudu staviti u jednu veću, prikladnu posudu, sesti i pokriti se oko tela da para ne izlazi. Sedeti sve dok ima pare. Potrebno je biti uporan i ponavljati svaki dan. Razultat će biti vidljiv.

Pojačan sekret

1. Lista oraha, koprive i bršljana po 3 supene kašike i cveta kamilice i hajdučke trave po dve kašike dobro promešati. Od te mešavine 8 supenih kašika kuvati 5 minuta u 1l vode. Piti dva puta dnevno po kafenu šoljicu. Istim čajem se i ispirati.

2. Izmešati po 40g hajdučke trave (list i cvet) i kamilice, po 10g žalfije i lista koprive. Od te mešavine 4 supene kašike preliti litrom ključale vode. kad se ohladi upotrebiti za ispiranje.

Žalfija- Salvia officinalis
3. Uzeti po 50g rusomače (hoću-neću) i mrtve koprive. Tri supene kašike ove mešavine preliti sa 4 dl vrele vode, poklopiti i ostaviti da stoji 2 sata, a zatim piti umesto vode. Istovremeno se ispirati mlakim čajem od koprive i kamilice.

   Zarad lakšeg pronalaženja biljaka koje su vam potrebne za ove mešavine, pored narodnih naziva koje svi poznajemo, nabrojaćemo vam i latinske, da biste bili potpuno sigurni o kojoj se biljci radi.

Biljke spomenute u postu:


Različak- Centaurea jacea
Medveđe grožđe- Uva ursi
Zova- Sambucus nigra
Kamilica- Matricaria chamomilla
Majčina dušica- Thymus serpyllum
Breza- Betula pendula
Kantarion- Hypericum perforatum
Rusomača- Capsella bursa pastoris
Nana- Menthae piperitae
Neven- Calendula officinalis
Ruzmarin- Rosmarinus officinalis
Bagrem- Robinia pseudoacacia
Hajdučka trava- Achillea Millefolium
Zečja stopa- Geum urbanum
Kopriva- Urtica dioica
Bršljan- Hedera Helix
Žalfija- Salvia officinalis


 Budite zdravi i negovani uz vašu Naturamu!

петак, 6. септембар 2013.

MAGIČNA VALERIJANA

  

 ''Da zna ženska glava,
šta je odoljen trava,
vazda bi ga brala, 
u pas ušivala.''


 



   Ovako kažu reči jedne stare narodne pesme. Odoljen je zapravo valerijana. Narod je još zove i macina trava. Svi znamo za valerijanu kao široko rasprostranjen sedativ u obliku kapi. Ono što možda nismo znali upravo nam govore reči ove pesme. Valerijani, odnosno odoljenu, narod je pripisivao veliku magijsku moć. Kaže se da ko ima uz sebe uvek odoljen, odoleva demonima. Devojke su nosile ovu biljku ušivenu u svojoj odeći, kako bi privukle ljubav i kako im muškarac koga žele ''ne bi odoleo''. Verovalo se da odoljen može da izleči i one koje obuzimaju nečastive sile. Čovek je naučen da voli prirodu i uvek je pokušavao da odgonetne njene tajne. Naš stari narod je umeo da živi u skaldu sa njom i da je poštuje. Mi smo to zaboravili. Danas samo uzimamo od prirode, a ne dajemo joj ništa za uzvrat. Zaboravili smo da svako drvo i svaka biljka imaju svoju dušu. Biljke treba voleti. Kada svom bilju u kući pružite ljubav, ono će rasti i cvetati. Cveće uspeva onim ljudima koji znaju da ga vole. U ovom blogu je naznačeno da ćemo se baviti i lekovitim biljem. Ovom temom započinjemo kult bilja na Naturami, a valerijanu smo izabrali kao prvu upravo zbog njenog velikog značaja, kako u lečenju, tako i u narodnoj magijskoj simbolici.



Valeriana officinalis (odoljen, macina trava, baldrijan, kozlić) je višegodšnja zeljasta biljka iz porodice Valerianaceae. Kod nas je samonikla biljka, a raste na vlažnom tlu, uz reke i  potoke, po senovitim šumama, livadama sa dosta vlage. Može da naraste i preko metar u vis. Stabljika je gola, a blizu zemlje pahuljasto dlakava. Listovi su lepezasto perasti i razdaleko nazubljeni. Listovi pri vrhu su sedeći, a donji sa peteljkom. Cvetovi su sitni beli ili roze sakupljeni u metličaste cvasti. Prijatnog je mirisa. Sakuplja se koren sa podancima u rano proleće ili jesen, a mora biti star dve godine. Suši se na suncu i drži hermetički zatvoren u posudi na suvom mestu.
Lekovita svojstva Valerijane su mnogobrojna. Ima sedativno i spazmolitičko dejstvo. Koristi se kod nervne napetosti, razdražljivosti, histerije, nesanice, stresa. Koristi se i kod nervoze srca, povišenog krvnog pritiska, poremećaja krvi i jača probavne organe. Za nesanicu se može kombinovati sa kamilicom u vidu umirujućeg čaja. Kod povišenog pritiska i srčanih tegoba izazvanih stresom može se kombinovati sa glogom i lipom za dodatno rasterećenje srčanog mišića. Valerijana snižava krvi pritisak pa bi osobe koje inače imaju tegobe zbog niskog pritiska trebalo da vode računa u upotrebi valerijane. Valerijana smanjuje strahove i napetost, smanjuje grčeve i pozitivno utiče na depresiju. Zbog svog sedativnog (umirujućeg ) dejstva smanjuje pažnju i koncentraciju, pa je ne treba koristiti pre vožnje ili upravljanja nekim mašinama što zahteva izuzetnu koncentraciju. Ne sme se koristiti u trudnoći, dojenju, istovremenoj primeni nekih sedativa, narkotika. Alkohol pojačava dejstvo valerijane, pa bi trebalo izbegavati istovremenu upotrebu.
Kako koristimo valerijanu?
Kao čaj uzima se 2- 3g korena na šolju vode nekoliko puta dnevno .
Kao tinktura koju možemo kupiti u apoteci koristi se 20- 30 kapi tri puta na dan ili po potrebi za smirenje.
Kod nesanice se koristi 30 kapi tinkture 1 ili 2 sata pre spavanja.
Narodni čaj
Ostavi se supena kašika korena u 2 dl hladne vode da stoji 10 sati. Od tog hladnog čaja uzima se 6 puta dnevno po supena kašika. Ne sme se kuvati jer biljka gubi lekovito dejstvo.

     Kao što vidimo, valerijana ima široku primenu, ali je potrebno voditi računa prilikom upotrebe. Bilo bi korisno konsultovati lekara pre nego što počnemo da je koristimo.
                                             


Budite zdravi i negovani uz vašu Naturamu!


  








GLAVOBOLJA

   Glavobolja nastaje iz više razloga, a veoma često se dešava da joj se ne zna uzrok. Glavobolja kao bolest ne postoji. Ona je simptom, znak da nešto nije u redu sa vašim zdravljem. Najčešći uzroci nastanka bola su premor, neispavanost, glad, stres, visok krvni pritisak, problemi sa vidom, kvaran zub. Svaka prehlada počinje glavoboljom i visokom temperaturom, a i svaka zarazna bolest. Pre nego što popijemo lek trebalo bi da se zapitamo zbog čega nas boli glava. Lekom ćemo ukloniti samo bol, ali ne i uzrok. Glavobolja kod nekoga može nestati čim izleči zub, dobije naočare, izleči prehladu. Svakako bi trebalo otići kod lekara i utvrditi šta je uzrok bola, ukoliko je on konstantan ili dugotrajan.
   Mi ćemo se ovde baviti otklanjanjem bola, a uzroke ćemo ostaviti  da ih lekari utvrde. Jedan od najefikasnijih načina otklanjanja glavobolje je sledeći recept.

Kafa sa limunom

Iscediti ceo limun i u sok staviti dve kašičice mlevene kafe. Promešati i popiti. Možete i skuvati kafu pa u nju nacediti limun, ali u tom slučaju kafa ne sme biti vruća.

 Listovi kupusa



Nekoliko većih listova kupusa stavi se u rernu da se ugreje i omekša. Time se oblaže glava dok bol ne prestane.

Obloga od luka

Samelje se dve do tri glavice crnog luka, pomeša se sa malo ulja i doda kašičica soli. To se zavije u krpu i privije na čelo. Preko krpe zaviti suvu maramu.


Sirov krompir                                                                                                                                                                                           
Narendati sirov krompir i zaviti u krpu. Povezati oko glave.
         
Topla obloga

Na tiganju se ugreje malo ljušte od belog i crnog luka, malo lovorovog lista, ruzmarina i kamilice. Kad se počne dimiti (ne sme goreti) nad to staviti složen peškir ili krpu i držati da se dobro nadimi, a zatim povezati topao peškir. Ponoviti više puta ukoliko je potrebno.

 Obloga od kvasca

Ukoliko neko pati od glavobolje nastale na nervnoj bazi može mu pomoći obloga od kvasca. Malo svežeg pekarskog kvasca pomešati sa kašičicom meda i zaviti u krpu, pa povezati oko glave.

 Masaža rakijom

Ukoliko ste se prehladili pa vas boli glava, bolna mesta (čelo, vrat) masirajte komovom ili šljivovom rakijom.



   Glavobolja je danas veoma čest problem i ne postoji osoba koja nije iskusila taj bol . Nadam se da će vam ovi recepti biti od koristi. Sledeći put pišemo o ženskim problemima po vašoj želji. Rado primamo vaše predloge  i sugestije.
                                 
                                   Budite zdravi i negovani sa vašom Naturamom!